Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

„Život, viera, umenie“ v Kremnici

„Život, viera, umenie“ v KremniciVytlačiť
 

16. novembra popoludní zaplnilo viac ako sto ľudí Evanjelický chrám Boží v Kremnici. Nielen evanjelici, ale vôbec obyvatelia Kremnice sa stretli na prezentácii publikácie Život, viera, umenie od autorky Slavomíry Očenášovej-Štrbovej. Prezentácia tejto publikácie v Kremnici bola už trinástou v poradí. Kniha Život, viera, umenie sa teší veľkému záujmu v čitateľskej obci. Autorka Slavomíra Očenášová-Štrbová sa ako prvá žena stala laureátkou Európskej ceny pre spisovateľov a publicistov – Zlatej medaily Leva Tolstého. Na pražskom uvedení knihy sa Slavomíra Očenášová-Štrbová stala ako prvá žena laureátkou Európskej ceny pre spisovateľov a publicistov – Zlatej medaily Leva Tolstého. Udelilo jej ju 30. januára t. r. v chráme sv. Michala v Prahe Prezídium Európskej únie umenia.

                Kremnickou prezentáciou sprevádzal domáci brat farár Jozef Pacek spolu s hosťami z Banskej Štiavnice – poetkou Máriou Petrovou, poetkou Jankou Bernáthovou-Lehotskou a stredoškolským pedagógom Pavlom Brnčom. V programe odznelo niekoľko úryvkov z textu knihy, ktorý tvoria rozhovory s viac ako dvadsiatkou významných osobností spoločenského a kultúrneho života. Rozhovory s týmito osobnosťami sú v podstate akoby ich vlastné spovede. Dávajú možnosť nazrieť do ich osobného života, života viery v spojení s umením, ktoré v živote rozvíjajú.

Pozvanie stráviť vzácne chvíle v Kremnici prijala autorka knihy Slavomíra Očenášová-Štrbová, ktorá je nielen vedeckou pracovníčkou, literárnou historičkou, ale v prvom rade prostým a vzácnym človekom, pokornou ženou hlbokej a úprimnej viery. – Takúto sme ju mohli spoznať práve v Kremnici. Druhým vzácnym hosťom bol výtvarník, humorista, spisovateľ Milan Stano, ktorý je jedným z respondentov prezentovanej knihy. Pri tejto príležitosti urobil v našom kostole malú, no veľmi hodnotnú galériu svojej tvorby a predstavil v nej svoj maliarsky talent. Človek s veľkou vnútornou hodnotou a pevnou vierou zdedenou po svojich predkoch.

Celé popoludnie však nebolo iba o slovách, ale jeho atmosféra bola umocnená povznášajúcou organovou hudbou. Diela hudobných velikánov ako Johann Sebastian Bach, Domenico Zipoli či Benedetto Marcello zneli v takmer majstrovskom podaní mladého organistu Róberta Zacharovského z Banskej Štiavnice.

Sme vďační Pánu Bohu za to, že aj v Kremnici mala kniha Život, viera, umenie veľký úspech a mnoho pozitívnych reakcií. Svoje poďakovanie všetkým účinkujúcim vyjadrila autorka knihy Slavomíra Očenášová-Štrbová slovami: „Drahí moji, s úprimným obdivom voči Vášmu majstrovstvu interpretovať slovo Vám ĎAKUJEM za všetkých mojich „zverencov“ z knižky, že ste sa podujali posunúť myšlienky týchto vzácnych umelcov medzi úžasných Kremničanov.“ Milan Stano zas povedal: „Veľmi dobre som sa medzi Vami v Kremnici cítil, všetko bolo spontánne a priateľské a dobroprajné. A to je dobré, spojila nás viera a umenie.“

 

Jozef Pacek námestný farár, CZ ECAV Kremnica

 

               


 
 


354520

20.1.2019
Úvodná stránka