Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

750.výročie prvej písomnej zmienky o obci Kráľovce-Krnišov

750.výročie prvej písomnej zmienky o obci Kráľovce-KrnišovVytlačiť
 

  

V sobotu 27.8.2016  sa konala slávnosť pri 750. výročí od prvej písomnej zmienky o obci Kráľovce-Krnišov. Slávnosť  krásneho výročia obce a stretnutia rodákov sme začali službami Božími, keď v sprievode krojovanej mládeže vošli do chrámu: dôstojný brat biskup Mgr. Milan Krivda s manželkou, vznešený brat konsenior-administrátor CZ Mgr. Miroslav Dubek, bývalý brat farár Mgr. Milan Šimko, setra farárka Mgr. Alžbeta Nóbiková zo Sarvaša z Maďarska. Vzácnych hostí, rodákov, domácich viery za cirkevný zbor privítala sestra presbyterka Miroslava Balková.

Brat biskup ako rodák v kázni Božieho slova prihovoril sa slovami 22 Žalmu 5-6v. ,,V Teba dúfali naši otcovia, dúfali, a Ty si ich zachraňoval. K Tebe volávali a vyslobodzoval si ich, v Teba dúfali a nebývali zahanbení.“ Naši predkovia  v minulosti neraz   museli čeliť mnohým protivenstvám, ale vždy verní Pánu Bohu budovali domy i chrám. Brat biskup spomenul rok 1909, keď našu obec zachvátil požiar, ktorý zničil pol dediny Kráľoviec i Krnišova. Popolom vtedy ľahli aj fara, škola, chrám Boží a zvony sa rozpustili. Za 5 mesiacov postavili súčasný chrám, opravili i  vystavali svoje domy, faru aj školu. No pri tom všetkom budovali aj svoj duchovný chrám a nezabúdali v láske a horlivosti kráčať s Ježišom Kristom. K takejto viere nás  nabádal aj dnes.
Na službách liturgovali kňazi: br. M. Dubek, ses. M. Krivdová a br. M. Šimko. K vzácnym hosťom, rodákom a domácim sa v prednáške prihovorila sestra farárka Nóbiková ľubozvučnou slovenčinou našich predkov, a mnohých mysľou preniesla do detstva, keď viera, láska, vernosť boli prvoradou vecou rodín, jednotlivcov, celého zboru. Keď naši predkovia, cez mnohé príkoria doby, verne stáli na pravde Ježiša Krista a napriek protivenstvám, prenasledovaniu neopustili Pána Boha. Vďační boli Pánu Bohu svojim životom, konaním aj svedectvom. Povzbudila nás k horlivej, pevnej viere.  Všetci zúčastnení okrem spomienok, lásky, mohli si odniesť veľa požehnania.
Sme vďační Pánu Bohu za Jeho nesmiernu lásku a požehnanie, ktoré sme prijali v tento slávnostný deň. Ďakujeme aj vzácnym hosťom, ktorí prišli na túto slávnosť a prosíme Pána Ježiša, aby ich chránil i požehnával na ceste života.

Miroslava Balková - presbyterka z CZ Kráľovce-Krnišov / 13.9.2016

 

                 


 
 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár3225487

16.7.2019
Úvodná stránka