Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kurz kantorov a dirigentov našej ECAV

Kurz kantorov a dirigentov našej ECAVVytlačiť
 

k 13.jpgNaša cirkev, konkrétne výbor cirkevnej hudby už dlhé roky pripravuje kurzy pre kantorov a dirigentov. Vystriedalo sa na nich veľa záujemcov, ale sú aj takí, čo radi chodia pravidelne.
Ja som sa rozhodla po deviatich rokoch, kedy som sa naposledy zúčastnila kurzu dirigovania a kompozície ako nestranný pozorovateľ pozrieť tohtoročné vyučovanie.
V priestoroch Evanjelického lýcea na Vranovskej ulici som našla malú hŕstku dirigentov, ktorá sa učila dirigovať trojštvrťový takt a rozoberali nádhernú pieseň od Sláva Kráľa - Modlitba v stajni. Pridala som sa k nim a zistila, že nie len účastníci - žiaci ale aj lektorka Zuzana Chlpíková (riaditeľka ZUŠ), vytvorili tak príjemnú atmosféru okolo piesne a výučby, že som sa začala zamýšľať, prečo nás tu nie je viac?
Áno je dovolenkové obdobie..., je ďaleko tá Bratislava..., necítim sa byť dosť kvalitná dirigentka aby som na také kurzy išla..., predsa len to stojí aj nejaké peniaze... Aj ja som toto riešila niekoľko rokov dozadu. Ale dnes odporúčam, príďte.
Spoznáte skvelých ľudí, čo pracujú v našej cirkvi, čo tiež nevedia „mávať“ ale snažia sa mať svoj spevokol, ktorí tiež nechali na štyri dni rodiny a obetovali peniaze. Oplatí sa. Zažijete príjemné lektorky, ktoré sú ochotné odpovedať na každý jeden problém, na ktorý sa spýtate, dobrú partiu prihlásených, šikovného brata farára Jožka Havrilu, ktorý dlhé roky tieto kurzy obetavo pripravuje a stará sa aby tam nič nechýbalo, môžete si vymeniť notový materiál a mať tak zásobu piesni na ďalšie obdobie.
Lektorka Janka Pastorková je vysokoškolská pedagogička a profesionálna speváčka,  pracovala s našimi hlasmi, odporúčala nám ako viesť hlasovú výchovu v spevokole. Keď my laickí dirigenti nevieme správne spievať, ako chceme viesť naše spevokoly? Veď stačí sledovať prenosy Evanjelických služieb Božích v televízii alebo rozhlase a vidíme, že takéto kurzy potrebujeme ako soľ. Preto pozývam medzi nás aj sestry farárky a bratov farárov.

Na úvod kurzov nás svojou prítomnosťou aj slovom povzbudil generálny biskup Ivan Eľko a záver kurzov službami Božími ukončil brat biskup ZD Ján Hroboň.

Dokonca vzišla myšlienka z tohto stretnutia, že aj my dirigenti a kantori chceme svoj spoločný spevokol, veď nemáme priestor si tiež zaspievať. Takže za pár mesiacov sa možno budete môcť pridať aj do takéhoto zoskupenia.

Veľká vďaka patrí všetkým lektorom: Jankovi Siromovi, Stankovi Tichému, Janke Pastorkovej, Zuzke Chlpíkovej, cirkevným zborom v BA Petržalke a BA Legionárka, ktoré poskytli svoj organ na nácvik pre kantorov, Jožkovi Havrilovi za všetok čas okolo prípravy kurzov, ale najmä Pánu Bohu, že požehnáva toto dielo, že posiela do našej cirkvi ochotných hudobníkov, čo chcú slúžiť a učiť sa nové veci. Tešíme sa o rok. Príďte!

 

Mária Hroboňová

Článok brata farára Jožka Havrilu, hlavného organizátora kurzov


 
 

Odber noviniek

Po zaregistrovaní vám budeme zasielať novinky a zaujímavé informácie.3256642

25.8.2019
Úvodná stránka