Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Biskupský úrad západný dištrikt ECAV na Slovensku - evanjelická cirkev

Vitajte na stránke Západného dištriku

Stránka www.zdecav.sk je momentálne v prestavbe. Za spôsobenú nepríjemnosť sa Vám ospravedlňujeme.


 

Pozývame

Misijné dni - EVANJELIZAČNÝ VÍKEND V DUDINCIACH

MD Dudince.jpg

Pripravili sme pre Vás Víkend  Západného dištriktu. Uskutoční sa v kúpeľoch Dudince, 8 -10.11. 20 ...viac...


 

Vzdelávací seminár BAS

dostojne_az_do_konca_pozvanka_modra_final_zmensena 2.jpg

                                                               
Vzdelávací seminár na tému: ...viac...


 

INSIDE víkend v Častej

Screenshot_9.jpg

SEM pozýva mladých stráviť októbrový víkend  v Častej! Sú pripravené rôzne hry, aktivity, ale zárove ...viac...


 

Zo života ZD ECAV

Trnavou sa niesli hlasy spevokolov

20191012_094200.jpg

Martin Luther povedal: „Hudba je jedným z najkrajších a najnádhernejších darov Božích. Je jedným ...viac...


 

Slávnosť v Rovensku

DSC_0536.JPG

Rovensko je malá obec, ktorá je fíliou cirkevného zboru Sobotište v Myjavskom senioráte. Každoročne ...viac...


 

Vzdelávací seminár Bratislavského seniorátu

IMG_0545.JPG

Sprevádzanie zomierajúcich
 
Bratislavský seniorát ECAV na Slovensku a Výbor pre zboro ...viac...


 

Stretnutie predsedníctiev vo Zvolene

V piatok, 27.9. 2019 sa na biskupskom úrade vo Zvolene stretli predsedníctva generálnej cirkvi, dišt ...viac...


 

Stanovisko Synody 2019 k ASLOZ

Synoda 2019


Vzhľadom na správy, že niektorí ľudia aktívne pozývajú členov evanjelických cirkevných zboro ...viac...


 

Slávnosť v Seredi

FB_IMG_1569251281310.jpg

V sobotu 28. septembra 2019 o 10:00h sa uskutočnila slávnostná posviacka nového evanjelického kostol ...viac...


 

 

Spomíname na Kirchentag

Záverečné služby Božie Kirchentag.jpgKirchentag – príležitosť  zažiť  cirkev a  kresťanov v Nemecku

Cirkevné dni  Evanjelickej cirkvi v Nemecku  hostilo moderné priemyselné mesto  Dortmund  vo Vestfálskom Porúrí.  121 000 účastníkov a 10 000 dobrovoľníkov   zažilo v meste bohatom na zeleň  množstvo cirkevných podujatí  v kostoloch,  divadlách, kinách, na námestiach a parkoch, vo Vestfálschych halách, amfiteátroch, dokonca aj na známom futbalovom štadióne Borussia Dortmund.

Na Kirchentag vycestoval zo Zvolena aj autobus účastníkov zo Západného dištriktu pod vedením  s. farárky Andrey Valentovej, ktorej patrí vďaka za organizačné zvládnutie celej našej skupiny.     Študenti  ev. gymnázia  z Banskej Bystrice,  členovia CZ z Hronseku a z Veľkého Krtíša pod  vedením svojich farárov, ale i ďalší účastníci v skupinkách i samostatne  s  príručkou o podujatiach v ruke, s  mapou  mesta a voľným cestovným lístkom  sa rozbehli po celom meste a využívali príležitosti  zapojiť sa do bohatého programu bohoslužieb, koncertov, diskusii, prednášok, biblických seminárov a iných.

Slovo, ktoré sa vo všetkých pádoch  skloňovalo  bolo  „Vertrauen“ – dôvera , nádej.   Nosným biblickým príbehom  bol  starozmluvný príbeh 2 Kráľ 18,19, keď za kráľom Chizkijášom prichádza  v mene asýrskeho kráľa vyjednávať jeho rabšaka, ktorý  kladie naliehavú otázku „Čo je to za predmet nádeje, v ktorý dúfaš?“

Ako povedal  riaditeľ   celocirkevného  podujatia Hans  Leyendecker,  tému  dôvery a nádeje si  zvolili  pre tohtoročný Kirchentag predovšetkým mladí ľudia.  Tí sa v meniacom svete naliehavo  pýtajú, v čo možno dúfať , ale zároveň chcú na túto otázku  dostať odpoveď  a odpoveď posúvať svetu ako kresťania ďalej. Dôverovať Bohu sa oplatí a požehnaním je aj vzájomná dôvera, aká panuje v úprimnom kresťanskom spoločenstve.  V zelenej  farbe nádeje  boli aj tohtoročné  šatky účastníkov Kirchentagu  a symbolom dôvery  bol  balón, ktorý je na jednej strane krehký, na druhej strane však symbolizuje , že dôvera a nádej človeka pozdvihuje.

 Aj tento Kirchentag potvrdil, že kresťania v Nemecku sa neboja venovať celospoločenským a politickým  témam a aktívne do nich vstupovať.  (Mohli sme to počuť aj v kázni na záver Kirchentagu od Dr. Sandry Bils.)  Prvou veľkou  témou bola téma  klimatických zmien a ochrany životného prostredia.   Kresťania nielen diskutovali , ale  toto veľké podujatie zvládli tak, že bol  minimálny odpad, poháre aj taniere boli zväčša zálohované,  alebo  papierové.  S rešpektom si to všimli aj obyvatelia Dortmundu, ktorý môžu porovnať ako to vyzerá v ich meste napr. po veľkom futbalovom  zápase.  Druhou veľkou témou bola otázka mieru vo svete a migrantov.   Hans Leyendecker ostro kritizoval európskych politikov slovami: „Pontský Pilát si  umyl svoje ruky od viny.  Politici  si dnes umývajú ruky vo vode, v ktorej sa  topia utečenci.“  Vyzýval , aby kresťania   menili svet na prostredie,  ktoré je   láskavejšie k ľuďom.“   Priestor na Kirchentagu dostali aj nemecký prezident Frant- Walter Steinmaier  a nemecká kancelárka  Angela Merkelová. Po nedávnej  vražde  komunálneho politika  Waltera Luebkho z Kasselu  prívržencom z radov neonacistov kvôli svojej aktívnej pomoci imigrantom, varovala pred strachom  a stratou dôvery v správne hodnoty a postoje.  

Podnetné bolo vidieť   a zažiť   Detské centrum , či mládežníckej centrum v Dortmunde, kde  bol kvôli Kirchnetagu  postavený moderný kostolný komplex z lodných kontajnerov.  Bohoslužby sú oveľa viac   spájané so symbolickým prostriedkami, nápaditejšie a bohatšie na vklad spolupracovníkov.  Hudobná stránka bohoslužieb je vždy pestrá, melódie nových piesní chytľavé, texty menej formálne, až civilné, ale napriek tomu zachovávajúce si kresťanský odkaz pre súčasnosť. 

( My osobne sme zažili, otváracie Služby Božie s príhovorom prezidenta Steinmeiera pri Východnej bráne, trochu adrenalínové    bohoslužby na bicykli J za sprievodu priateľskej  nemeckej polície ,  muzikál Martin Luther King,  staroluteránske bohoslužby s večerou Pánovou, ekumenické bohoslužby spolu s našimi hostiteľmi s pripomienkou vlastného krstu,   medzináboženský dialóg  v podobe projektu Abrahámov dom,  Biblickú prácu k príbehu o obetovaní Izáka  z úst kresťanskej teologičky, moslimskej teologičky a židovskej rabínky, seminár o hrozbách neonazicmu, kresťanskú pesničkárku Judy Bailey a zažili sme aj nositeľa Nobelovej ceny mieru Dr. Mukwegeho z Konga, Operu o Chizkijášovi.   Na tržnici  možností sme videli  mnoho podnetného  z práce rôznych cirkevných organizácii. Dobre nám padlo, že sme v dave náhodne stretli farára Hayeho Osterwalda, nášho niekdajšieho   učiteľa nemčiny na EBF UK v rokoch 1992-93. Zvítanie bolo po rokoch srdečné  a vzácne.  Tešíme sa tiež  z nového  priateľstva s našimi katolíckymi hostiteľmi Evou a Hubertom.)

Záverečné bohoslužby na  štadióne, ale aj vo Vestfálskom parku boli len  z 2/3 zaplnené.  Bolo to  trochu  sklamanie pre organizátov, ale v dnešnom svete priamych prenosov a internetu  je pochopiteľné, že si niektorí zvolili  túto formu z obavy pred ohlasovanými  horúčavami.  Našťastie, horúce počasie nás neumorilo a všetky dni sme mali priam ideálne počasie.

 Na spiatočnej ceste pri vzájomnom zdieľaní zážitkov z Kirchentagu  sme sa jednoznačne  zhodli, že mnohé veci, ktoré sme videli a počuli, nás veľmi obohatili. Netreba  však nechať dobré podnety zapadnúť prachom,   ale podľa svojich možností  a rozmanitosti darov  realizovať ich aj v našich cirkevných zboroch.  V tom je Kirchentag  vždy inšpirujúci.  

Pre všetkých účastníkov zaznelo aj pozvanie na  Kirchentag  do Frankfutu nad Mohanom. V roku 2021 sa bude  pripravovať v spolupráci s inými cirkvami ako 3. ekumenický Kirchentag.  Určite by sme sa radi zúčastnili.

Mária a Ľudovít Hroboňovci z Lučenca

 

Kázeň  Dr. Sandry Bils, ev. farárky na záverečných Službách Božích na Kirchentagu 2019 v Dortmunde v Signal Idune  parku.

        


 

Odber noviniek

Po zaregistrovaní vám budeme zasielať novinky a zaujímavé informácie.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka