Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vo Zvolene sa oslavovali Ľudevítove narodeniny

Vo Zvolene sa oslavovali Ľudevítove narodeninyVytlačiť
 

  

Matica slovenská (MS), Mensa Slovensko a Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) si vo Zvolene pripomenuli 201. výročie narodenia Ľudovíta Štúra i 50. výročie Parkovej galérie nesúcej jeho meno.

Ľudovít Štúr je bez pochybností jedna z najvýznamnejších osobností slovenského národa. Dejateľ, ktorého odkaz spája ľudí i organizácie aj desiatky rokov po jeho odchode. Ľudevít spája aj organizátorov stretnutia, ktoré sa konalo v piatok 28. októbra 2016 v podvečerných hodinách na Námestí SNP vo Zvolene. Mensa Slovensko sídli v Evanjelickom lýceu, kde sa Štúr stretával so svojimi žiakmi a nasledovateľmi. Ľudevít bol aj vojak - veliteľ slovenských dobrovoľníkov. Pamätný deň OS SR je stanovený práve na deň výročia bitky v Brezovej pod Bradlom. Nuž a činnosť štúrovcov nakoniec vyústila v založenie Matice slovenskej. A prečo sa oslava konala toho roku vo Zvolene? Vďaka Zvolenčanom totiž mohol Štúr háji naše národné záujmy v Uhorskom sneme. Robil tak bez nároku na odmenu. Rovnako ako všetci hostia, ktorí vystúpili v programe podujatia. Autor a režisér Orla tatranského (hra DJGT) Juraj Sarvaš zarecitoval Sládkovičove verše za hudobného doprovodu pedagógov Konzervatória Pink Harmony. Pán biskup ZD ECAV Milan Krivda spomenul najvýznamnejšie momenty Ľudevítovho života, zahrala Vojenská hudba B. Bystrica, zaspieval Zvolenský spevácky zbor a na záver podujatia aj Jana Filová skladbu V dolinách od Karla Duchoňa. Programom sprevádzal Jozef Dobroslav Pinka z Matice slovenskej, ktorý vyzdvihol aj Štúrove heslo: Veľa tvoriť, málo troviť. Atmosféru v Parkovej galérii dotvárali horiace fakle rozmiestnené na trávnatých plochách a na celé podujatie dohliadala aj čestná stráž Vzdušných síl OS SR stojaca pri Ľudevítovom pamätníku od sochára Jána Kulicha.
Je dôležité si pripomínať významné osobnosti nášho národa. Mali byť nám byť vzorom. Návodom ako sa správať, čo robiť a čo presadzovať. Ľudovít Štúr bol vzorom aj pre Jána Mieroslava Pinku (1929-2007). Ten pred vyše 50 rokmi uviedol do života projekt Štúrov Zvolen, ktorý si okamžite získal srdcia nie len Zvolenčanov, ale aj veľa ďalších osobností, vedcov, spisovateľov a dejateľov z celého Slovenska.
Pri druhom ročníku Štúrovho Zvolena, vtedy ešte súťažnej prehliadky divadiel poézie, vznikol na základe návrhu J. M. Pinku a uznesenia Miestneho národného výboru aj Park Ľ. Štúra. Idea Parkovej galérie významných dejateľov zvolenského regiónu dostala zelenú. Od vtedy sa v Štúrovom parku pravidelne stretáva nemálo osobností nášho národa. Z príležitosti Štúrovho Zvolena, celoslovenskej súťaže v prednese, Štúrovho pera, renomovanej súťaže v žurnalistike, ale aj pri iných aktivitách, ktoré dokopy každoročne oslovujú tisíce najmä mladých ľudí. V Parku pravidelne štartuje aj Národný výstup na pustý hrad, ktorý popularizuje našu históriu tak, ako voľakedy štúrovské výstupy na Devín. Autor týchto projektov J. M. Pinka získal za celoživotné dielo o.i. aj Zlatú medailu Matice slovenskej pri príležitosti minuloročných celonárodných osláv Štúrovej dvestoročnice. V tomto roku sa opäť do Parkovej galérie vrátila aj busta J. C. Hronského, vďaka iniciatíve Matice slovenskej, Mesta Zvolen a ďalších partnerov.

Text: J. D. Pinka


 
 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár3225556

16.7.2019
Úvodná stránka