1. Úvod
  2. /
  3. Spravodajstvo
  4. /
  5. Oznamy
  6. /
  7. Celoslovenská ekumenická bohoslužba

Celoslovenská ekumenická bohoslužba

V nedeľu 23. januára 2022 o 10:00 sa v Evanjelickom Novom kostole na Legionárskej ulici v Bratislave uskutoční celoslovenská ekumenická bohoslužba pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov 18. – 25. januára 2022. Naživo ju prinesie RTVS na Dvojke.

Mottom tohtoročného týždňa myšlienka „Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť“ (Mt 2, 2). Tému vybrala a pre celý svet pripravila Rade cirkví Blízkeho východu v libanonskom Bejrúte. V regióne sveta, kde je bežné, že nespravodlivé politické a ekonomické záujmy rozdupávajú pod nohami ľudské práva; tvárou v tvár bezprecedentnej medzinárodnej zdravotnej kríze; a pod bremenom ľudských a materiálnych dôsledkov silnej explózie, ktorá 4. augusta 2020 zdevastovala Bejrút, miestna ekumenická skupina napriek tomu urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby predstavila výsledky svojej práce a zúčastnila sa na online stretnutiach [medzinárodnej skupiny]. Z celého srdca im ďakujeme a modlíme sa, aby väčšia jednota medzi kresťanmi na Blízkom východe a na celom svete prispela k dôstojnejšiemu, spravodlivejšiemu a pokojnejšiemu životu pre všetkých mužov a ženy v našej dobe a v budúcnosti.

Slová na privítanie bude mať generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko. Na bohoslužbe sa zúčastnia aj bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Pravoslávnu cirkev bude zastupovať arcibiskup metropolita Rastislav, Reformovanú kresťanskú cirkev biskup Róbert Géresi a Evanjelickú cirkev metodistickú superintendent Štefan Rendoš. Na bohoslužbe sa zúčastnia aj predseda Rady Bratskej jednoty baptistov Benjamín Uhrín, predseda Rady Cirkvi bratskej Štefan Evin, biskup Jan Hradil za Cirkev československú husitskú, biskup Vlastimil Šulgan zo Starokatolíckej cirkvi, biskup Ján Liba z Apoštolskej cirkvi či predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa František Kolesár. Prítomným sa prihovorí aj Natália Milanová, ministerka kultúry SR a plk. Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia EPS OS SR a OZ SR. Na organe bude hrať brat kantor Stanislav Tichý.

Piesne: ES 211, 247, 192, 18, 315 a 642

Jana Nunvářová,  mediálna tajomníčka

Zdieľať na sociálnych sieťach