1. Úvod
  2. /
  3. Spravodajstvo
  4. /
  5. Spravodajstvo z dištriktu
  6. /
  7. Živý pamätník obetiam holokaustu v Modre-Kráľovej

Živý pamätník obetiam holokaustu v Modre-Kráľovej

Zelený les je unikátny pamätník na Národnej ulici v Modre-Kráľovej hneď vedľa evanjelickej fary. Je to prvý pamätník, ktorý vznikol z iniciatívy cirkvi na Slovensku na pamiatku obetiam holokaustu. Bol postavený na mieste, kde do roku 1941 žila rodina židovského obchodníka Jakuba Grünwalda a kde kedysi stál dom s obchodom a záhradou. Počas vojny obchod zavreli, majetok arizovali a väčšinu členov rodiny Jakuba Grünwalda deportovali a zavraždili v koncentračných táboroch. Od roku 2011 ho z ruín a smetiska začali budovať pod vedením zborovej farárky dobrovoľníci z cirkevného zboru ECAV v Modre-Kráľovej a členovia Občianskeho združenia „Poľné ľalie“ v Modre-Kráľovej pri cirkevnom zbore. Symbolický názov Zelený les odkazuje na pôvodného vlastníka domu, Jakuba Grünwalda. 17. septembra 2013 bol pamätník slávnostne uvedený vtedajším veľvyslancom Štátu Izrael aj za účasti troch vnučiek Jakuba Grünwalda, ktoré pricestovali z Izraela.

Pietne miesto – slovami jeho autora arch. Daniela Bartoša (ktorý je autorom aj pamätníka Martina Rázusa na nábreží Dunaja) – „skromné v materiáloch a nárokoch na realizáciu. Bohaté vo výraze, metaforách, posolstve. Nielen statické a mŕtve, odkazujúce na minulosť. Ale aj živé, aktívne, s pohľadom do budúcnosti.“

Pietne miesto „Zelený les“ každoročne ožíva ľuďmi predovšetkým na začiatku septembra pri príležitosti Európskeho dňa židovskej kultúry alebo Dňa obetí holokaustu na Slovensku. Konajú sa tu vernisáže výstav,  koncerty, uvedenia kníh alebo celoročne exkurzie.

Naposledy sa 2. septembra uskutočnil koncert vokálnej skupiny NEHA a rapera Tóna S. v spolupráci s Michalom Kaščákom, riaditeľom Festivalu Pohoda. Pripomenuli sme si nielen obete holokaustu a rasového násilia, ale aj obete násilia, ktoré už viac ako pol roka prináša vojna na Ukrajine. Boli uvedené dve výstavy: Ukrajinský grafický dizajnér Mykola Kovalenko predstavil plagáty zo série Každý deň vojny a miestny street-artista a člen cirkevného zboru Jozef Valach predstavil grafiti „MIER“.

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE. Finančne ju podporilo aj REVIA – Malokarpatská komunitná nadácia a mesto Modra. Záznam z podujatia je dostupný na zborom kanáli Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=oJGkW9eEpbI

Božena Uherčíková, zborová presbyterka

Sidonia Horňanová, zborová farárka

 

 

Zdieľať na sociálnych sieťach